Historia i sukcesy

Klub sportowy Norwid Częstochowa jest jednym z najlepszych polskich klubów młodzieżowych, w ostatnim dziesięcioleciu zawsze plasował się w czołowej trójce rankingu Ministerstwa Sportu wśród młodzieżowych siatkarskich klubów męskich.

 

Ponad 15 lat działalności  –  8 tytułów Mistrzów Polski Juniorów i Kadetów, 2 srebrne medale Mistrzostw Polski Kadetów , 2 brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorów, Mistrzostwo Polski Kadetów w Siatkówce Plażowej, medale Mistrzostw Świata i Europy zdobywane przez naszych zawodników i absolwentów .
Klubowi Mistrzowie Europy u16 i u18.

Od  roku 2016/17  beniaminek I ligi.
Kadrę szkoleniową naszego klubu stanowią wybitni fachowcy – m.in. Stanisław Gościniak, Janusz Sikorski czy Rafał Bogus. W 2014 roku do sztabu trenerskiego dołączył Radosław Panas. Klub  skupia młodych siatkarzy począwszy od dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych (sekcja mini siatkówki) aż po seniorów (studentów).

Cały czas rozwijamy pracę na najniższym szczeblu naszej piramidy – w siłę rosną grupy mini siatkówki. W sezonie 2014/2015 do finałów Mistrzostw Śląska Kinder + Sport zakwalifikowały się trzy nasze zespoły (2 w kategorii czwórek – rocznik 2002 i 1 w kategorii trójek – rocznik 2003).

W kwietniu 2015 byliśmy organizatorem turnieju finałowego Mistrzostw Polski Juniorów, który okazał się dużym sukcesem organizacyjnym, o czym świadczą opinie uczestniczących zespołów, sędziów, a także przedstawicieli Śląskiego i Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Bardzo cieszy również fakt, że coraz więcej naszych absolwentów znajduje uznanie w oczach trenerów reprezentacji Polski. Do kadry Polski A byli  powołani m.in: Jakub Jarosz, Grzegorz Pająk, Mateusz Bieniek i Bartosz Bednorz, a do kadry  B:  Paweł Woicki, Adam Kowalski i Nikodem Wolański. Świetnie na arenach międzynarodowych radził sobie też Grzegorz Fijałek.

W roku 2013 do klubu dołączył  nowy sponsor. Miejsce firmy Delic-Pol S.A, która była z nami przez 10 lat, zajął Exact Systems Sp. z o. o. .
Osiągnięcie dobrych rezultatów ułatwiło nam nie tylko pozyskanie nowego sponsora tytularnego, ale także objęcie szkół, w których uczą się nasi zawodnicy – IX LO im. C.K. Norwida oraz Gimnazjum nr 17 w Częstochowie ministerialnym programem Szkolnych Ośrodków Siatkarskich, dzięki czemu otrzymaliśmy m.in. mnóstwo sprzętu pomocnego przy treningu, co dodatkowo poprawiło nasze możliwości szkoleniowe.

W sezonie 2012/2013 siatkarze Exact Systems Norwid Częstochowa w kategorii juniorów w 100% stanęli na wysokości zadania: pod względem sportowym – złoty medal został obroniony w fantastycznym stylu.

W sezonie 2011/2012 nasi juniorzy po 10 latach powrócili na Mistrzowski tron. Podopieczni trenerów Janusz Oferta sponsorska Hotel Ibis-page-008Sikorskiego i Stanisława Gościniaka zdobyli w cuglach wygrali Mistrzostwo Województwa Śląskiego, a i w rozgrywkach centralnych Mistrzostw Polski Juniorów kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa. W turnieju finałowym Mistrzostw Polski częstochowianie w fazie grupowej pokonali takie uznane marki jak Skra Bełchatów, Nafta Piła i Czarni Radom, a w półfinale odprawiona została Gwardię Wrocław. W meczu finałowym na drodze naszych siatkarzy ponownie stanęła drużyna gospodarzy – Czarni Radom. Kibice, wypełniający do ostatniego miejsca halę radomskiego MOSiRu przecierali oczy ze zdumienia, jak świetnie dysponowani byli tego dnia gracze Delic-Polu Norwid. Dwa pierwsze sety padły gładko łupem naszych: wygrywaliśmy do 20 i 15. Trzeci set był bardzo wyrównany, drużyny szły łeb w łeb, żadnej nie udawało się zdobyć większej niż kilka punktów przewagi. Mimo że Czarni walczyli do upadłego, emocjonującą końcówkę rozstrzygnęli na swoją korzyść siatkarze Delic-Polu i to oni mogli cieszyć się ze złotych medali i tytułów Mistrza Polski!!!! Nagrody indywidualne zgarnęli: Bartłomiej Krulicki – najlepszy blokujący i Kamil Maruszczyk – najlepszy przyjmujący.

Tak udany turniej zaowocował powołaniami naszych zawodników do reprezentacji Polski Juniorów. W orbicie zainteresowań trenera Jacka Nawrockiego znalazło się 8 naszych siatkarzy: Bartłomiej Krulicki, Kamil Maruszczyk, Nikodem Wolański, Krzysztof Kołodziej, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Adam Smolarczyk i Adam Kowalski. Ostatecznie w Mistrzostwach Europy Juniorów rozgrywanych w Gdyni zagrali Nikodem WolOferta sponsorska Hotel Ibis-page-018ański, Bartek Krulicki, Bartek Bednorz i Kamil Maruszczyk.

We wrześniu 2010 roku nasi siatkarze uczestniczyli w I Klubowych Mistrzostwach Europy – Eurovolley Cup. Turniej odbył się we włoskim regionie Apulia. Zakończył się on naszym wielkim sukcesem – podopieczni trenera Janusza Sikorskiego wygrali wszystkie mecze i sięgęli po historyczny, pierwszy, tytuł Klubowych Mistrzów Europy! W drodze po tytuł Mistrzów Europy zespół Delic-Pol Norwid pokonał m. in. tak znane w całej Europie kluby jak włoskie Lube Banca Macerata i Itas Diatec Trentino czy turecki Arkas Izmir. Oprócz wspaniałego pucharu, złotych medali i cudownych wrażeń, nasi siatkarze przywieźli również nagrody indywidualne: – Karol Kupisz został wybrany najlepszym środkowym, a Michał Kaczyński – MVP turnieju.

2015Oferta sponsorska Hotel Ibis-page-005

brązowy medal Mistrzostw Polski Kinder+ Sport czwórek chłopców- Kraków

 

2014

srebrny medal Mistrzostw Polski Młodzików – CzłuchówOferta sponsorska Hotel Ibis-page-024
VII miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Nowy Tomyśl

 

2013

złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów – Leżajsk

 Oferta sponsorska Hotel Ibis-page-016

2012

złoty medal Mistrzostw

Polski Juniorów – Radom

III miejsce w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski Kadetów – Olsztyn
VII miejsce Mistrzostw Polski Młodzików – Kobyłka

2011

Oferta sponsorska Hotel Ibis-page-017

IV miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Olsztyn
II miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Bydgoszcz

2010

VI miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Piła

II miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Bydgoszcz

II miejsce Mistrzostw Polski Młodzików – Wadowice

2009

II miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Radom

VI miejsce Mistrzostw

Oferta sponsorska Hotel Ibis-page-015

Polski Kadetów – Częstochowa

2008

II miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Częstochowa

V miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Kędzierzyn-Koźle

III miejsce Mistrzostw Polski Młodzików – Bielsko-Biała

 

2007Oferta sponsorska Hotel Ibis-page-014

VII miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Olsztyn

III miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Kęty

 

2006

IV miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Kędzierzyn-Koźle

I miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Częstochowa

 

2005

III miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Bełchatów

II miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Świdnik

 

2004

IV miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Szczecin

I miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Piła

I  miejsce Mistrzostw Polski Kadetów w Siatkówce Plażowej – Gubin

 

2003

 

VI miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Gubin

III miejsce w półfinałach Mistrzostw Polski Kadetów – Szczecin

 

2002

I miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Piła

I miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Gubin

 

2001

I miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Bydgoszcz

VIII miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Nysa

 

2000

III miejsce Mistrzostw Polski Juniorów – Nysa
I miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Rawa Mazowiecka

 

1999

II miejsce Mistrzostw Polski Kadetów – Tomaszów Lubelski