I liga: Niełatwe zwycięstwo na zakończenie rundy

46482034_378841426187452_1401007122090557440_n

W ostatnim meczu rundy zasadniczej zespół Exact Systems Norwid Częstochowa zmierzył się z beniaminkiem ligi Buskowianką  Kielce.
Z pewnością nie było to łatwe spotkanie, a nasi zawodnicy po dwóch przegranych  setach wrócili z dalekiej podroży i finalnie wrócili z Kielc ze zwycięstwem i dwoma punktami.
Buskowianka Kielce – Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3  (25:23, 25:21, 20:25, 24:26, 14:16)

więcej o meczu

Izabela Domagalska; Siatka.org;  I liga M: Norwid wyszarpał zwycięstwo w Kielcach

Buskowianka Kielce miała szansę na utrzymanie matematycznej szansy na grę w play-off. Kielczanie prowadzili z Exact Systems Norwidem Częstochowa 2:1 i mieli piłkę meczową. Po grze na przewagi częstochowianie doprowadzili do tie-breaka, w którym od początku nadawali ton. W końcówce piątej odsłony ponownie nie brakowało emocji. Ostatecznie podopieczni Radosława Panasa przełamali ostatnią niemoc, pokonując gospodarzy 3:2. MVP wybrano Mariusza Schamlewskiego.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, po dwóch skutecznych blokach prowadzili 5:2. Punktować starał się Damian Kogut, jednak po drugiej stronie nie mylił się Jakub Szymański (10:8). Trwała zacięta walka, przewagę utrzymywali kielczanie (16:13). Gospodarze w dalszej części seta nie ustrzegli się prostych błędów a gdy skuteczny atak dołożył Piotrowski na tablicy wyników pojawił się remis (16:16). Gdy w kolejnej akcji siatkarze Buskowianki nie poradzili sobie z przyjęciem zagrywki Koguta o czas poprosił trener Grabda. Passa przyjezdnych trwała a zakończył ją dopiero błąd zagrywającego (17:19). Częstochowianie nie zdołali utrzymać tego prowadzenia, po ataku Adama Woźnicy grę przerwał Radosław Panas (19:19). W kolejnej akcji pomylił się Mateusz Piotrowski a gdy asa dołożył Piotr Adamski drugi raz przerwę wykorzystał trener Norwida (21:19). Goście w końcówce jeszcze raz doprowadzili do wyrównania, ale ostatnie słowo należało do Szymańskiego (22:22, 25:23).

Po asie Damiana Koguta na początku drugiego seta Norwid prowadził 3:0. Ze zmiennym szczęściem punktowali Mateusz Rećko i Kamil Kosiba a dystans utrzymywał się (4:7). W kolejnych akcjach na siatce pewniej punktowali goście. Po ataku z szóstej strefy Koguta Norwid prowadził 12:6 i o czas poprosił trener Grabda. Gdy w kolejnej akcji Rećko zaatakował w aut, atakujący został zmieniony przez Godlewskiego. Przy zagrywkach Woźnicy przyjezdni zacięli się, pojawiły się problemy z przyjęciem a Buskowianka wykorzystywała kolejne kontrataki (8:14, 10:14). Dopiero po czasie dla Radosława Panasa skutecznie po skosie zaatakował Piotrowski. W szeregach częstochowian pojawiło się coraz więcej błędów, gdy na tablicy wyników pojawił się remis drugi raz interweniował trener Norwida (16:16). Kolejną serię gospodarzy zakończył dopiero atakiem na czystej siatce Kogut. Po krótkim fragmencie wyrównanej gry goście ponownie mieli problemy ze skutecznością a gdy asa dołożył Kosiba było już 23:20 dla Buskowianki. Norwid zdołał obronić jedną piłkę setową a drugiego seta zamknął atak Michała Godlewskiego.

Partia numer trzy początkowo była wyrównana, dopiero przy zagrywkach Kosiby gospodarze odskoczyli na 8:5 i o czas poprosił trener Panas. Dobre ataki Mariusza Schamlewskiego pozwoliły zmniejszyć dystans a po błędach gospodarzy na tablicy wyników pojawił się remis (10:10). Po bloku na Szymańskim Norwid odskoczył na 12:10 i grę przerwał Mateusz Grabda. Po czasie skutecznie zaatakował Szymański a gdy z przesuniętej krótkiej zapunktował Starzec gospodarze złapali kontakt punktowy (13:14). Chociaż dobra postawa w bloku częstochowian pozwoliła im ponownie odskoczyć, kielczanie nie mieli zamiaru odpuszczać. Skuteczności nie tracił Piotrowski. W dalszej fazie siatkarze obu drużyn nie ustrzegli się pomyłek. Po zagraniu po bloku w aut Krzysztofa Modzelewskiego goście mieli serię piłek setowych (19:24). Atak w antenkę Godlewskiego dał ostatni punkt Norwidowi.

W czwartej partii częstochowianie poszli za ciosem, skuteczne zagranie Wiktora Rajsnera dało im trzypunktową przewagę – 4:1. Buskowianka szybko zaczęła odrabiać straty i po ataku Szymańskiego wyrównała (7:7). W kolejnych akcjach ton grze nadawali kielczanie, co skłoniło Radosława Panasa do poproszenia o czas (11:9). Częstochowianie grali nierówno, wciąż na prowadzeniu pozostawali gospodarze (16:14). Dopiero atak Koguta i błąd Szymańskiego doprowadziły do remisu (16:16). Gra obu zespołów była szarpana i niepozbawiona pomyłek a wynik wciąż był na styku. Chociaż w końcówce po przełożeniu Buskowianki Norwid prowadził 21:19, blok na Modzelewskim dał wyrównanie (21:21). W końcówce nie brakowało emocji, po asie Kosiby gospodarze mieli szansę na zakończenie meczu, jednak skuteczny atak Arkadiusza Żakiety doprowadził do walki na przewagi (24:23, 24:24). Po bloku na Starcu Norwid doprowadził do tie-breaka.

Od początku piątej partii kielczanie mylili się. Na prowadzeniu pozostawali goście. As serwisowy Modzelewskiego dał sygnał od zmiany stron, podczas której częstochowianie prowadzili 8:5. W kolejnych akcjach dystans utrzymywał się a gdy zatrzymany został atak Rećko o czas poprosił trener Grabda. Po przerwie obie drużyny myliły się. Dopiero przy zagrywkach Adamskiego gospodarze zaczęli odrabiać straty, po dwóch asach tego zawodnika na tablicy wyników pojawił się remis (8:11, 11:11). W krótkim czasie obie przerwy wykorzystał Radosław Panas. Niemoc gości przerwał dopiero Schamlewski. W końcówce nie mylił się Arkadiusz Żakieta i to on dał zwycięstwo przyjezdnym.

MVP: Mariusz Schamlewski

Składy zespołów:
Buskowianka: Kosiba (18), Szymański (24), Rećko (12), Adamski (8), Starzec (7), Woźnica (6), Jaskuła (libero) oraz Kowalczyk (libero), Godlewski (5) i Pacholczak
Norwid: Piotrowski (15), Usowicz (4), Schamlewski (15), Kraś (1), Kogut (21), Sługocki (3), Dembiec (libero) oraz Rajsner (7), Żakieta (7), Zrajkowski i Modzelewski (5)

Po 26 kolejkach Exact Systems Norwid uplasował się na  6 miejscu   w tabeli  z 48 punktami po 18 zwycięstwach.
W związku z tym w pierwszej  fazie play-off zmierzymy się z APP Krispol Wrzesnia